Płacz w piwnicy

17 List

Pamiętam dobrze, że pierwszą, poważną konsolą jaką podłączyłem do telewizora, była Sega Master System II. SMS II była zajebista, bo miała wbudowanego Sonica i była zajebista. Oprócz tego można było na niej odpalić Dragon Crystal – roguelike’a (- grafika ASCII), który swym losowym i wyrachowanym sadyzmem odebrał mi kilkadziesiąt godzin młodego, niewinnego życia.

Gra była piekielnie trudna: każdy krok postaci wiązał się z coraz mniejszą ilością skąpo rozsianego po poziomach jedzenia, a kiedy kończyło się jedzenie, nasz dzielny rycerzyk tracił zdrowie. Wszystkie przedmioty były kodowane kolorami, które zmieniały się z rozgrywki na rozgrywkę – kluczem do przeżycia było kilka pierwszych poziomów, na których testowaliśmy na sobie żółte napoje, niebieskie laski i różowe zbroje w zielone grochy. Kilka łyków fioletowego napoju mogło przywrócić wszystkie punkty życia, ale mogło też namieszać w głowie biednego rycerzyka i spowodować, że każde naciśnięcie krzyżaka ruszało postacią w losowym kierunku.

Wydawałoby się, że jako duże, mądre i dojrzałe dziecko nie chwycę się za grę, która tak brutalnie rozprawiałaby się z wszelkimi próbami taktycznego myślenia i strategicznych zagrywek… Tylko, że nie.

Oto jeden z twórców Meat Boya stworzył grę pokrewną wiekowemu Dragon Crystal; zamienił setting fantasy na kreskówkowe ludziki, dodał odjechane przedmioty, skrócił grę do 30-90 minut/rozgrywkę i przemielił wszystko przez maszynkę do robienia horrorów. Tak w telegraficznym skrócie wygląda Binding of Isaac.

Isaac jest pechowym dzieckiem: rzucano w niego kupą, zamykano w skrzyni, ściągano gacie, zostawiano w ubikacji bez papieru, śmiano się z jego pięknej peruki, a przede wszystkim, jego matka naoglądała się zbyt dużo religijnej telewizji i chwytając za nóż, rusza do pokoju syna

(Przy okazji możemy delektować się głosem Matthiasa Bossi, pałkera Sleepytime Gorilla Museum, który podkłada wszystkie głosy w grze)

Isaac rusza do piwnicy, gdzie używając losowych znajdek, stawi czoła wszystkiemu, co w piwnicach zwykle czyha; czyli dzieciom, z głowami napuchniętymi od larw, robakom, kawałkom mięsa, muchom, bezgłowym ciałom, bezcielesnym głowom, czterem jeźdźcom apokalipsy, szatanowi, a w końcu matce i jej sercu.

Główną bronią Isaaca są łzy, które może wzmocnić za pomocą przedmiotów znalezionych w piwnicy, na przykład zwykłego, drucianego wieszaka. Kto by pomyślał, że wbijając go sobie w oko, zwiększymy tempo płaczu? Możemy też znaleźć losowe pigułki, które podobnie jak napoje w Dragon Crystal, zwiększą nasze współczynniki, lub wywołają bombową (dosłownie) biegunkę. Są też pomocne płody (braciszek Bobby i siostrzyczka Maggy), karty tarota, przydatne ekskrementy, Pismo Święte,  Necronomicon i cała gama martwych zwierzaków (lub ich części).

Judasz, po przeczytaniu księgi Beliala

Po spełnieniu kilku warunków możemy też zagrać: Magdaleną (zaczyna z pysznym sercem, które po zjedzeniu odzyskuje nam 1 punkt życia), Ewą (Dziwka Babilonu zamieni ją w demona, a broni jej martwy ptak), Judaszem (zaczyna z 3 monetami i Księgą Beliala), Kainem (nie ma oka, za to startuje z kluczem i szczęśliwą stopą).

Przepakowana Magdalena. Ma tytuł doktora, aurę much, grzybka 1UP, MeatBoya w drugim stadium, magnes, kilka blood packów i kupę na głowie

Całość zapakowana jest w kilkadziesiąt minut soczystej rozgrywki, więc chłopcy i dziewczynki mogą rozegrać kilka partii pomiędzy kolacją i paciorkiem, bez żalu, że trzeba odłożyć pokonanie kolejnego bossa na zaś.

Tylko, żeby nie było, że nie ostrzegałem – Binding of Isaac wciąga jak kosiarka w Martwicy Mózgu, więc grać na własną odpowiedzialność!

 

Reklamy

Komentarze 2 to “Płacz w piwnicy”

  1. semprini Listopad 18, 2011 @ 1:32 am #

    No i masz – karta kredytowa mnie swędzi.

  2. zara2stra Listopad 18, 2011 @ 1:15 pm #

    Tu się nie ma co swędzieć. Zeszło mi już przy Isaacu kilkanaście godzin, zejdzie mi pewnie jeszcze drugie tyle, zanim gra się znudzi, więc przełożenie cena(jakieś 25pln)/czas jest raczej słuszne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: