Does trolling belong in music?

25 Mar

W 1984 roku, po wydaniu drugiej płyty, grupa Marillion ruszyła w trasę koncertową. Jestem pewien, że fani rocka progresywnego stawili się licznie, aby wzruszyć się, przy rzewnych i pełnych uczuć zwrotkach Jigsaw, by usłyszeć utwory godne łez błazna. W końcu mogli posłuchać na żywo muzyki, która ocierała się o ówczesny mainstream, ale mainstreamem nie była (i nigdy nie została, oprócz jednego utworu).  Muzyki ambitnej, pompatycznej – po prostu pięknej.

Stojąc pod sceną, z pewnością niecierpliwie oczekiwali, aby ujrzeć makijaż jaki tym razem będzie miał na twarzy Fish. Ale jeszcze chwila. Jeszcze support. Kurtyna w górę i oczom progresywnego tłumu ukazuje się, mniej więcej taki widok:

…i udaje im się strollować tłum. Biedni fani ambitnej, nietuzinkowej muzyki, niedocenianej przez Brytyjczyków, słuchających wówczas prostackiej, popowej sieczki, pokroju Frankie Goes to Hollywood, Wham! czy Paula McCartneya, rzucają w Cardiacs puszkami po piwie i petami. Na kilku koncertach, Fish musi osobiście uspokajać zdegustowaną publikę. W końcu, na którymś koncercie, jeden z fanów, w akcie desperacji, próbuje podpalić kurtynę. Cardiacs rezygnują z supportu ostatnich trzech koncertów.

Nie wiem – nie rozumiem, czemu nikt, kto zna moje gusta nie dał mi kopa w dupę, żebym posłuchał Cardiacs. To kapela która musiała mi się spodobać. Tymczasem trafiłem na nich zupełnie przypadkiem, przeglądając na ProgArchives zestawienie najlepszych płyt wrzuconych do szufladki RiO/Avant prog. Obok Mirthkonu (którego premierę przegapiłem, bo zapomniałem – kolejny argument za tym, żeby nie sprawdzać kapel przed wydaniem płyty) znalazła się okładka, z czterema uśmiechniętymi twarzami. Śpiewajcie Panu. Christian rock? Nieee – tak pięknie uśmiechnięte buzie nie promowałyby takiej muzyki. No to jak nie christian rock, to co? Sprawdźmy;

Whoah! Czego tu nie ma! Jest punk, ska, pop, marsze, cold wave. Są hymny śpiewane głosem chipmunka na speedzie. Nie ma rytmu, którego nie dałoby się złamać. Nie ma melodyjki, której nie można było zafałszować. Jest CHAOS! Jest pięknie!

Na pierwszy rzut ucha wydaje się, że właśnie chaos tu dominuje, ale wystarczy się wsłuchać, żeby usłyszeć pozorność przypadkowości. W każdym momencie istnienia grupy, za instrumenty chwytali naprawdę utalentowani muzycy, którzy skomplikowane, synkopowe rytmy i melodie podają z punkową werwą i humorem, okraszając wszystko koncertowymi wygłupami i surrealistycznymi tekstami.

You ever believed in big strong daddy-legs?
And do you believe in bad flying aeroplane?
Then you will rejoice in believing in dog-like sparky!
He’s all heaven sent but will he suffer from your sweetness
If I am a dog then shake hands

Brother, sis, we’ll never ever sing like Barky
We wanna be Dog-Like Sparky
No feet for me and suck red upon my belly
We wanna be Dog-Like Sparky

Nie wiem, co poszło nie tak, że nie zyskali większego rozgłosu, że nie są wymieniani jednym tchem obok Zappy, Mr. Bungle czy The Residents. Do inspiracji muzyką Cardiacs przyznają się muzycy Faith no More, Blur, Radiohead, Tool, Korn, Battles, They Might be Giants i wielu innych. Jednak wpływ, jaki mieli na dzisiejszą muzykę widzimy dopiero, kiedy już na nich trafimy.

Słuchając ich płyt, masa znanej mi muzyki zaczyna mieć sens. Nie twierdzę, że Cardiacsami inspirowali się wszyscy – po prostu kawał muzycznej historii zyskuje dodatkowy kontekst.

W 2008 roku, zawał Tima Smitha – wokalisty, tekściarza i kompozytora grupy, przerwał prace nad kolejnym albumem. W 2010 roku nagrano album z coverami Cardiacs. Muzycy przeznaczyli dochody na pomoc Timowi.

Załapałem bakcyla. Znam siebie na tyle, że wiem – Cardiacs nieprędko opuści moje playlisty, a w głowie zostanie jeszcze dłużej.

 

 

Reklamy

Komentarzy 6 to “Does trolling belong in music?”

 1. bart Marzec 26, 2011 @ 10:47 am #

  O_O

 2. zara2stra Marzec 26, 2011 @ 8:33 pm #

  to znaczy, że Cardiacs podeszło?

 3. bart Marzec 27, 2011 @ 9:41 am #

  Jeszcze nie wiem, ale na pewno zbiło z tzw. pantałyku :D

 4. zara2stra Marzec 28, 2011 @ 8:08 am #

  Jeżeli Cię nie odrzuca, to daj im szansę. Przesłuchaj którąś płytę w całości np A Little Man and a House and a Whole World Window, albo Sing to God. Myślę, że Tobie mogą się spodobać.

 5. unnu Kwiecień 21, 2011 @ 6:04 pm #

  Ach, jibber and twitch, ZAJEDOSKO.
  A zna panredaktor Young Knives? Taka płyta np. http://en.wikipedia.org/wiki/Voices_of_Animals_and_Men Którędyś skojarzyłem.
  #ludziektórzykomciująstarenotki

 6. zara2stra Kwiecień 21, 2011 @ 6:14 pm #

  Nie znam – will investigate further.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: