Kto nam sączy jad w uszy?

3 Mar

Na Shaolin Death Squad trafiłem troszkę przypadkiem, chyba w okolicach 2007, niedługo po wydaniu ich debiutanckiego albumu. Nie wywołał on u mnie jakiejś olbrzymiej czołobitności, za to pojawił się na kilku samochodowych płytach z empetrójkami (na zasadzie: „czym by tu wypełnić resztkę wolnego?”) a skończyło się tak, że ilością przesłuchań znacznie przeskoczył kapele z miejsc, które wypełniał.

Wszystko zaczęło się oczywiście od nazwy – nie mógłbym nie sprawdzić czegoś, co nazywa się Shaolin Death Squad, prawda? Zresztą nazwa nie idzie na marne, bo Shaolini całą wizualną i tekstową warstwę opierają na dalekowschodnich wzorcach. Na przykład drugi album nosi nazwę kultowego, chińskiego filmu karate (Five Deadly Venoms), a pierwsze utwory odpowiadają nazwami pięciu jadom (czyli stylom walki z filmu).

Shaolin Death Squad raczy nas głównie ostrzejszym rockowym graniem, bez wirtuozerskich popisów, za to muzycy dość dużo kombinują, więc można spodziewać się wielu zmian rytmów i czasami wręcz kabaretowych wtrętów, co nie znaczy, że muzyka jest przekombinowana – wręcz przeciwnie. Każdy utwór jest zwarty i konsekwentnie prowadzony, co daje bardzo przystępną, ale nie prostacką mieszankę.

Zajebiście wypada też teatralny wokal – podchodzi trochę pod Pattona, co często budzi skojarzenia z Faith no More i Mr. Bungle, przy czym muzycznie, SDS znajduje się gdzieś pomiędzy – nie jest tak ‚przebojowy’ jak Faith no More, ale daleko im do zamotania Mr. Bungle (chociaż po tubkach widać, że często grają ich covery na swoich koncertach). A skoro już przy coverach jesteśmy, to polecam ich wersję This is Halloween z animacji Burtona:

Ja mam jedynie nadzieję, że Shaolinom będzie się dobrze powodzić i przyjadą kiedyś pokoncertować w Starym Świecie, bo bardzo chętnie zobaczyłbym ich na żywo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: