Rok z audiobookiem – miesiąc 03 Earthsearch

25 Sty

Jakoś tak się złożyło, że poprzednie notki traktujące o moim roku z audiobookiem (jak i ta obecna) trafiły wszystkie na styczeń. W rzeczywistości nadrabiałem zaległości – pierwszy kredyt dostałem w listopadzie, a spożytkowałem go dopiero w grudniu. Z Aliens in the Mind uporałem się na tyle szybko, że styczniowy kredyt mogłem wykorzystać zaraz po otrzymaniu. Wybór padł (dość przypadkowo) na Earthsearch. Bradbury 13 powalał reżyserią i dźwiękiem. Aliens in the Mind zachęcało pulpowym kiczem i lubianymi aktorami. Earthsearch wygrywa z pozostałymi świetnie opowiedzianą i wciągającą historią.

Autorem scenariusza jest James Follett – poczytny brytyjski pisarz (który chyba nie zdobył zbyt wielkiej popularności w naszym kraju) Oddajmy mu na chwilę głos co do struktury każdego odcinka:

Fairly self contained episodes with a real cliffhanger at the end of each one. Ok, so it’s old fashioned storytelling, but why not? People haven’t really changed since paleolithic times, when tribes celebrating mammoth kills gathered around their campfires and listened to their storytellers. The need to be told a good story is as basic as the need for sex. Audiences today are exactly the same as those early people, but probably not so hairy.

Sto lat po pierwszym lądowaniu na księżycu, ludzkość wysyła w kosmos statek Challanger – jego załoga ma za zadanie znaleźć planetę zbliżoną do ziemi, aby pozwolić ludziom na wielką migrację. Challanger to 10 milowy moloch, którym zarządzają dwa organiczne superkomputery Angel One i Angel Two. Ponad sto lat później, druga generacja załogi, w obliczu niepowodzenia misji, pragnie wrócić na ziemię. Niestety, deszcz meteorytów, podczas awarii tarcz statku zabija całą załogę. Jedynymi ocalałymi są dzieci: Darv, Telson, Astra i Sharna. Wychowywani przez Anioły, wierzą w ich boskość – jedynie Darv podejrzewa, że są to komputerowe, sztuczne inteligencje, ale nawet on nie wie jeszcze, że to właśnie Anioły są odpowiedzialne za śmierć załogi.

Anioły pierwszy i drugi uważają, że ziemia przeszła przez kolejne średniowiecze, i to one, za pomocą aparatury dostępnej na statku, będą w stanie wyprowadzić ludzkość w wiek nowego oświecenia. Załoga drugiej generacji była zbyt liczna i niepodległa Aniołom, dlatego skierowały one statek w rój meteorytów i wyłączyły osłony Challengera. Oczywiście nie wszystko poszło zgodnie z planem – uszkodzeniu uległy również moduły Aniołów, które spowodowały zaburzenia w rozumieniu niektórych aspektów czasu i przestrzeni, jak również utratę kontroli nad niektórymi częściami statku.

Anioły utrzymują ścisłą kontrolę nad czwórką dzieci, blokując dostęp do niewygodnych informacji i hamując ich rozwój seksualny, za pomocą narkotyków i hipnozy. W odpowiednim momencie inicjują powrót do układu słonecznego, tylko po to, aby przekonać się, że ziemia zniknęła, a jej miejsce na orbicie słońca zajął księżyc. Rozpoczyna się poszukiwanie ziemi. Coraz bardziej szalone Anioły nie cofną się przed niczym aby dopiąć swego, a załoga Challengera musi zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które czyha na nich, na ich własnym statku.

Załoga Challengera

Każdy fan s-f powinien posłuchać Earthsearch – kupić lub jumać (jest) i poświęcić te 10 godzin na odsłuchanie obu serii. Fabularnie nic nie zawodzi, i nie ma zbyt wielkich anachronizmów (całość miała swoją premierę w latach ’81-’82), które psułyby zabawę ze słuchania. Każdy odcinek ma idealne proporcje wyjaśnień i rozwiązań, do nowych zagadek i tajemnic – także kolejne epizody są łykane jeden po drugim. Bardzo polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: